منتشر شده در : آموزش وردپرس

آموزش نصب وردپرس در هاست سی پنل

آموزش نصب وردپرس در هاست سی پنل (cPanel) یکی از مهم ترین موضوعاتی است که هر شخصی که قصد راه اندازی وبسایت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس را دارد باید بداند.

معمولا افرادی که با وردپرس آشنایی دارند به احتمال زیاد حداقل یک بار کلمه نصب وردپرس در پنج دقیقه رو خوندن/به گوششون رسیده/… ؛

امروز در خدمتتون هستم با آموزش نصب وردپرس در پنج دقیقه و این که شما باید چه کار هایی رو انجام بدید تا وردپرس رو نصب کنید!
برای نصب وردپرس شما ابتدا باید یک میزبان مناسب انتخاب کنید.
ویژگی های یک میزبان مناسب برای وردپرس :
برای برپایی وردپرس شما باید یک میزبان (هاست) مناسب با سیستم عامل سرور لینوکس ؛ سرویس دهنده وب Apache ؛ PHP با نسخه ۵ به بالا و دیتابیس MySQL با نسخه ۴ به بالا انتخاب کنید.
پس از تهیه میزبان مناسب ؛ باید برای دریافت وردپرس اقدام کنید.

ابتدا آخرین نسخه وردپرس فارسی رو از اینجا دریافت کنید.

سپس بسته دریافت شده را با استفاده از ابزار هایی که میزبان شما در اختیارتان قرارداده است (FTP و … ) در فضای میزبانی خودتان بارگذاری کنید و از حالت فشرده خارج کنید.(میتوانید پیش از بارگذاری بسته دریافت شده را از حالت فشرده خارج کنید و سپس برای بارگذاری اقدام کنید.)

حالا در فضای میزبانی خودتان باید به بخش ایجاد دیتابیس ( MySQL ) بروید و یک دیتابیس ایجاد کنید.

آموزش ایجاد دیتابیس در هاست سی پنل

برای ایجاد دیتابیس در هاست سی پنل ؛ ابتدا با استفاده از اطلاعاتی که در اختیار دارید ؛ به پیشخوان مدیریت هاست سی پنل خودتان وارد شوید. پس از ورود به پیشخوان هاست سی پنل خودتان به دنبال بخش Databases (بخشی که در تصویر با عدد ۱ مشخص شده است) بگردید و پس از پیدا کردن بخش دیتابیس ها ؛ روی ایجاد یک دیتابیس جادویی (بخشی که در تصویر با عدد ۲ مشخص شده است.) کلیک کنید.

تمی - ساخت دیتابیس mysql در سی پنل
تمی – ساخت دیتابیس mysql در سی پنل

 

مرحله اول : به صفحه جدیدی وارد میشوید که باید در این صفحه نام دلخواه خودتان را برای دیتابیس وارد کنید( توجه : نام دیتابیس را در جایی ذخیره کنید چون بعداً به این نام نیاز داریم) .

تمی - ایجاد دیتابیس mysql
تمی – ایجاد دیتابیس mysql

 

پس از این که نام دلخواه خودتان را برای دیتابیس انتخاب کردید ؛ روی دکمه Next Step کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

در مرحله دوم ؛ باید نام کاربری و گذرواژه دلخواه خودتان را برای اتصال به دیتابیس ایجاد کنید ( توجه : نام کاربری و گذرواژه را در جایی ذخیره کنید چون بعداً به این اطلاعات نیاز داریم) .

تمی -ایجاد کاربر برای دیتابیس
تمی -ایجاد کاربر برای دیتابیس

 

پس از این که نام کاربری و گذر واژه دلخواه خودتان را وارد کردید ، روی دکمه Create User کلیک کنید تا کاربر ایجاد شود.

حالا به مرحله اصلی که ارتباط کاربر با دیتابیس است میرسم ؛ در این صفحه باید تیک ALL PRIVILEGES (قسمتی که در تصویر با عدد ۱ مشخص شده ) را بزنیم تا تمام امتیازات که برای مدیریت دیتابیس مورد نیاز هستند را به کاربر ایجاد شده بدهیم و در آخر روی دکمه Next Step کلیک کنید(قسمتی که در تصویر با عدد ۲ مشخص شده است.) .

تمی - دسترسی کاربر به دیتابیس
تمی – دسترسی کاربر به دیتابیس

 

وقتی سه مرحله بالا رو پشت سر گذاشتید و کاربر با موفقیت به دیتابیس ایجاد شده اضافه شد ؛ در قدم چهارم با صفحه ای مواجه خواهید شد که محتوای اون به شما اعلام میکنه دیتابیس و کاربر با موفقیت متصل شدند و نام کاربری به همراه نام دیتابیس رو به شما نمایش میده.

تمی - کاربر ایجاد شده به دیتابیس متصل شد
تمی – کاربر ایجاد شده به دیتابیس متصل شد

 

خب ؛ حالا باید بریم سراغ وردپرس ؛ با استفاده از گزینه های موجود در پیشخوان هاست سی پنل خودتان میتوانید به بخش مدیریت فایل های سایت خودتان وارد شوید.

به پوشه ای که وردپرس را در آنجا بارگذاری کرده اید بروید و سپس فایل wp-config-sample.php را پیدا کنید و نام آن را به wp-config.php تغییر بدهید.

تمی - تغییر نام فایل wp-config
تمی – تغییر نام فایل wp-config

 

پس از این که نام فایل را تغییر دادید ؛ بر روی آن راست کلیک کنید و برای ویرایش فایل اقدام کنید.

۱ – به جای عبارت database_name_here ؛ نام دیتابیس خودتان رابنویسید(نامی که در مرحله اول برای دیتابیس انتخاب کردید).

۲ – به جای عبارت username_here ؛ نام کاربری ای که ایجاد کردید را بنویسید(نامی که در مرحله دوم برای کاربر انتخاب کردید).

۳ – به جای عبارت password_here ؛ گذرواژه ای که برای کاربر انتخاب کرده اید بنویسید(گذرواژه ای که در مرحله دوم برای کاربر دیتابیس انتخاب کردید).

تمی - ویرایش فایل wp-config
تمی – ویرایش فایل wp-config

 

حالا وقتشه که فایل رو ذخیره کنید و به سراغ آخرین مرحله که نصب وردپرس هست بریم!

۱ – عنوان سایت خودتون رو بنویسید.

۲ – نام کاربری دلخواه خودتون رو بنویسید (از این نام برای ورود کاربر به سایت استفاده میشود.).

۳ – در این بخش میتوانید از گذرواژه دلخواه خودتان یا گذرواژه ای که وردپرس ایجاد میکند، استفاده کنید.

۴ – ایمیل شما (به صورت پیش فرض ؛ وقتی شما به عنوان اولین نفر حساب کاربری خودتان را ایجاد میکنید به عنوان مدیر کل سایتتان در نظر گرفته می شوید از ایمیل شما به منظور بازیابی گذرواژه و … استفاده میشود.).

۵ – برای اتمام فرایند نصب وردپرس ؛ روی راه اندازی وردپرس کلیک کنید تا نصب وردپرس پایان یابد.

 

تمی - نصب وردپرس
تمی – نصب وردپرس

پس از این که روی راه اندازی وردپرس کلیک کنید ؛ وردپرس پیکر بندی میشود و شما به مرحله آخر میروید (تصویر زیر) .

تمی - پایان نصب وردپرس
تمی – پایان نصب وردپرس

 

نصب وردپرس با موفقیت اتمام یافته و شما برای ورود به پیشخوان وردپرس ؛ باید از نام کاربری و گذرواژه انتخابی خودتان استفاده کنید.

نکته :

عموماً برای ورود به پیشخوان وردپرس از آدرس : http://site-shoma.ir/wp-admin استفاده میشود ؛ اما اگر شما وردپرس را در یک ساب دامنه یا پوشه های دیگر ایجاد کرده باشید باید از آن مسیر برای ورود به پیشخوان وردپرس استفاده کنید ؛ مثال :

اگر شما وردپرس را در یک زیر دامنه شبیه به : http://TEST.site-shoma.ir ؛ نصب کرده باشید برای ورود به پیشخوان وردپرس ؛ باید از آدرس : http://TEST.site-shoma.ir/wp-admin استفاده کنید.

همچنین اگر وردپرس را در یک پوشه به غیر از ریشه میزبان (هاست) سایت خودتان به نام TEST بارگذاری و سپس برای نصب وردپرس اقدام کرده باشید باید از آدرس http://site-shoma.ir/TEST/wp-admin برای ورود به پیشخوان (بخش مدیریت) وردپرس استفاده کنید.

امیدوارم با توجه به مثال های بالا متوجه شده باشید که برای ورود به پیشخوان وردپرس ؛ باید آدرس محل نصب وردپرس را وارد کنید و سپس از عبارت wp-admin استفاده کنید تا بتوانید به مدیریت سایت خودتان بروید.

دیدگاه خودتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *